PureData lab / koncert, prezentace pd dílny DigiLabu AVU

19:30 PureData lab – koncert, prezentace pd dílny DigiLabu AVU
20:30 Share – otevřená scéna, do 22.00
Další příležitost zapojit se s libovolným zvukem do akustického prostředí sálu NoD. Share je otevřenou platformou pro hudební a zvukovou improvizaci bez hranic. Červnová edice Sharu v NoD je věnována grafickému programovacímu prostředí PureData. V rámci úvodního koncertu bude představena práce studentů AVU, která vznikla v rámci letošní dílny DigiLabu AVU pod vedením hudebníka Michaela Cabowitze. Po skončení koncertu bude prostor otevřen komukoli, kdo chce s použitím libovolného zvukového nástroje zasáhnout do rozvíjející se akustické kompozice v sále NoD.

Pure Data je open-source grafické programovací prostředí vyvíjené od roku 1999 Millerem Puckette a širokou komunitou nadšenců, jehož možnosti dalece přesahují výrazovou škálu tradičně dostupných programů sloužících ke zpracování zvuku a videa. Uživatel má v Pure Datech možnost realizovat v podstatě jakýkoliv návrh a “jediné” co jej omezuje je jeho vlastní imaginace. Možné aplikace vedou napříč videoartem, vjingem, animovaným filmem, lightdesignem, interaktivními instalacemi, až po konstrukci virtuálních syntetizátorů a komplexních sound systémů.
Tvůrce hledající specifičnost svého výrazu se nemusí zastavit jen u toho, jak vypadá finální dílo, ale může v rámci tvůrčího aktu zajít ještě dál – může sám vytvářet prostředky a nástroje, které ke konečnému dílu vedou. Malíř může vytvářet své vlastní štětce, barvy i plátno a podobně se to má i s hudebníkem, který se rozhodne pracovat s pd.
Pure Data navíc umožňují síťové propojení různého počtu stanic, které procesují audiovisuální data. Tím je umožněn dialog mezi jednotlivými stanicemi a tvůrci, který nestojí pouze na vciťování se do dané situace, ale též na přesných informacích, které účastníci sezení navzájem sdílí.

Co to je Share?

Share je mezinárodní komunita (www.share.dj) propagující otevřený prostor pro audiovizuální performanci. Idea Share vznikla v roce 2001 v New Yorku a u jejího zrodu stáli hudebníci a performeři Barry Manalog, Rich Panciera, Geoff Matters, Daniel Smith a Keiko Unishi. V současnosti je centrem Share New Yorský Reboot Bar na 37.avenue, ale další aktivní buňky naleznete i v Montrealu, San Diegu, San Franciscu, Wiesbadenu, Los Angeles, Ženevě, Melbourne i Petrohradu. Share uznává jednoduchou ideu: přijďte a hrajte. Je jedno, používáte-li laptop, kytaru, nebo gramofon – každý se může připojit do zvukového systému a ovlivnit podobu akustického prostoru. Share je zvukovým enviromentem, průběžně se rozvíjející zvukovou koláží, jejíž podobu může ovlivnit kdokoliv z přítomných k obrazu svému.

Jak se zapojit?

Přineste si oblíbený hudební, zvukový, nebo hlukový nástroj, který je možno připojit na mixážní pult, nebo do vašeho vlastního zesilovače.

Co hrát?

Je jen na vás, co chcete v prostoru hrát, můžete zkusit cokoliv. Poslouchejte co se ve vzduchu děje a hrajte tak, abyste nepřehlušili ostatní.

Vloženo : 24. 05. 2008
Autor : Jan Habrman
Kategorie : Open source, Projekty

Komentáře

Leave a Reply