8-bit vs. Videoart

24/10/2008 pátek, Galerie Půda Joštova 27 Jihlava, vernisáž 18:00

8-bit vs. Videoart
Konfrontace naprogramovaných příběhů 8-bitů a simulovaných projekcí videoartu.

Výstavní projekt 8-bit vs. Videoart je zasazení undergroundových animací 8-bitové scény do galerijního prostoru vedle skupiny autorů, kteří konceptuálně pomocí videa minimalisticky sledují různé jevy společnosti.

8-bit je instalace, která zhodnocuje a široce revitalizuje komunitu  přistupující k výtvarným disciplínám z jiných důvodů. Samotný tvůrce není akademicky vzdělán, ale je v první řadě špičkový programátor, spolupracující s týmem grafiků, hudebníků a scénáristů. Pracují především na historických platformách z 80.let jako je Atari, ZX Spektrum nebo Commodore 64. Naprogramované příběhy není klasická 8-bitová scéna, ale narativní přesahy k animaci, komiksu, industriálu a grafitti. Prezentace volně navazuje na vídeňský festival demoscény Realtime Generation a je tedy koncentrovanější pokračovaní umění 8-bitů v České republice. Video instalace je složena ze tří projekcí; ruské skupiny Skrju, CPU/Inward a česká Raster/C.P.U.
Videoart zastupuje volně sestavena skupina tří umělců; Michaela Maupicová, David Trávníček a  Richard Nestler z AVU v Praze. Autoři se prezentují v médiu, jenž pro ně není zcela prioritní. Jejich videa byla původně součástí samostatných projektů. Nyní jsou projekce uměle zasazeny do prostoru a zároveň vystaveny konfrontaci s animacemi programátorů
8-bitové scény. Projekce nabízí spíše vizuální – emocionální rovinu, kde přesně nelze specifikovat jejich obsahy, ale souvislosti z kterých dané digitální obrazy vycházejí. Divák má možnost ponořit se do minimalistických video-simulací, kde se mu nabízí prostor pro vlastní (re)interpretaci.

Kurátoři: Michala Butková a František Zachoval (DigiLab AVU)
Vernisáž: pátek 24.10.2008 od 18:00
Workshop:sobota 25.10.2008 od 14:00
Výstava potrvá do pátku 31.10.2008

Doprovodný program: sobota 25.10. – Artyčok.tv,
/workshop Digitální laboratoře AVU v Praze/
/vše o tvorbě a provozu Artyčok.tv se dozvíte od Jana Vidličky a Ivana Svobody/
start: 14:00

Vloženo : 30. 09. 2008
Autor : Frantisek Zachoval
Kategorie : Bio , Info , Projekty

Komentáře

Leave a Reply