Open source skrze mikrospolečnosti & Artyčok.TV / OSSconf 2009

04/07/2009 sobota, Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity – Veľký diel Žilina, 9:00-15:00

DigiLab AVU byl pozván na mezinárodní konferenci OSSconf 2009 v Žilině, kterou organizuje Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity, katedra matematických metód, VTS pri Žilinskej univerzite a SKLUG.

Open source skrze mikrospolečnosti / František Zachoval
Příspěvek sleduje sociologické fenomény blízké filozofii Open source (OS), definuje události, které předcházely a i paralelně existují vedle samotného procesu volného sdílení informací v digitálním světě. Autonomní prostory uvedených komunit fungují zejména ve vlastní stimulaci vývoje. Digitální subkultury a zejména OS komunity jsou současně považovány za motor k inovacím a návrhům nových forem a funkcí.
Příklady občanských neposlušností, hactivismu a pirátství jsou vždy dobové právní prizma prezentovány více méně negativně. Je Open source v současně známe podobě další anomálií ve vývoji společnosti? K jejímu přiblížení autor rozebírá pár lokálních příkladů od středověku přes současné evropské separatistické enklávy až po marketingový přístup Creative Commons.

Dále na konferenci vystoupí externí spolupracovník projektu Artyčok.TV a DigiLabu Jan Mucska s příspěvkem Open source, předvoj nové společnosti, kde autor se domnívá, že Open source je předzvěstí nového sociálního uspořádání, založeného na kapitalismu s možností otevřené kolaborace.

Vloženo : 25. 06. 2009
Autor : Frantisek Zachoval
Kategorie : Info , Open source

Komentáře

Leave a Reply