Mira Keratová, kurátorka ve Středoslovenské galerii v Banské Bystrici (Kurátor přebírá konzultaci*)

14/10/2013, přednáška, Klub AVU (-1), 19:00
15-16/10/2013, konzultace, DigiLab AVU Praha (aula), 11:00-17:00

  Mira Keratová: Situačné modely komunikácie / přednáška
  Autorka je kurátorkou v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici.
  [přednáška je veřejná, kde se studenti AVU mohou registrovat na osobní konzultace]

  Mira Keratová / konzultace
  15-16/10/2013 11:00-5:00
  [program je omezen pro studenty AVU]

Prednáška bude pojednávať o nedávnom kurátorskom projekte monografickej retrospektívnej výstavy Ľubomíra Ďurčeka (1948), Situačné modely komunikácie (Slovenská národná galéria, Bratislava 2013). Predstaví nielen tvorbu tohto slovenského konceptuálneho umelca z obdobia 70., 80. a začiatku 90. rokov, ale bude sa zaoberať i pozadím prípravy rozsiahlej retrospektívnej výstavy, výskumom a otázkami kurátorskej a muzeálnej praxe, smerujúc k téme ako kurátorsky “narábať” s imateriálnym kontextuálnym umením, ktoré existuje bez konkrétneho artefaktu, často len v podobe potenciálu, napr. nerealizovaného scénára, či akcie, ktorá sa odohrala v živote, ako vystavovať takéto umenie ..?

Mira Keratová (1977) je kurátorka a historička umenia. Medzi jej nedávne kurátorské projekty patrí výskumný projekt Pracovná pamäť (tranzit, Bratislava 2009) s archívom performatívneho umenia z obdobia československej “normalizácie”; výstava Romantika mojej mladosti, budúcnosť mojej nostalgie (Stredoslovenská galéria, Banská Bystrica 2010); koncept inštalácie Stana Filka POST BIGSF BANGSF ARTSF (A Terrible Beauty Is Born. 11th Biennale de Lyon, Lyon 2011); retrospektíva Ľubomíra Ďurčeka, Situačné modely komunikácie (Stredoslovenská galéria, Banská Bystrica 2012 a Slovenská národná galéria, Bratislava 2013), a ďalšie. Prednášala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a Fakulte výtvarných umění, VUT v Brne. Momentálne je kurátorkou v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici.

Program je financován Fondem rozvoje vysokých škol (FRVŠ).*Kurátor přebírá konzultaci
Škola je centrem, kde je pravidelně pokládána tradiční otázka: co bylo a co je umění a jaká je jeho podstata. Vznešené odpovědi měly a mají krátké trvání. Neboť se umění mění – oproti stálým definicím jejich provozovatelů.

V souvislosti s vývojem pohledu na výtvarné umění a jeho hodnocení je zcela jasné, že úspěšný absolvent vzdělávacího zařízení je ten, kdo kromě formálního zvládnutí obsahu, formy a techniky je schopen svou tvorbu obhajovat nebo vést sebevědomý dialog. Tato speciální forma komunikace je často stereotypně podceňována a přisuzována studentům, kteří za sebejistou rétorikou skrývají mentální a manuální absenci.

Kurátor přebírá konzultaci je série přednášek a konzultací kurátorů s posluchači Akademie výtvarných umění v Praze. Přednáška je vždy veřejná, kde jednotlivý kurátor uvede vlastní strategie; vždy druhá část přednášky se bude zabývat pojmenování nešvarů v uměleckém prostředí v místě působení kurátorů: nekritičnost, manipulace, zvýhodňování nebo prosazování vlastních cílů.Dvoudenní konzultace (nutná registrace během přednášky) si hlavně klade za cíl motivovat posluchače AVU k prezentaci své umělecké činnosti se zástupci výstavní soustavy. Diskuze především nabízejí otevřený dialog mezi studentem a kurátorem, kde společným cílem je hledaní vzájemných průsečíků.

Vloženo : 03. 10. 2013
Autor : Frantisek Zachoval
Kategorie : Info , Přednášky , Seminář doktorandů

Komentáře

Leave a Reply